Forum Rowery
Sklep rowerowy przy ulicy Niepodległości 40 Knurów tel/fax (32) 236 61 33
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

TRASY ROWEROWE - OPOLSZCZYZNA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Rowery Strona Główna -> Szlaki rowerowe na Śląsku
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Arrane



Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Knw

PostWysłany: Śro 14:19, 23 Sty 2008
PRZENIESIONY
Śro 23:57, 23 Sty 2008    Temat postu: :... Szlaki rowerowe "Dolina Małej Panwi"...:

Trasa nr 18 - czerwona (dalekobieżna)
Opole - Ozimek - Staniszcze Małe

Opole Gosławice 0,0 km - Suchy Bór, PKP 3,1 km - Chrząstowice, PKP 7,4 km - Turawa 18,5 km - Ozimek 34,8 km - Krasiejów 37,8 km - Staniszcze Małe 43,7 km

Docelowo trasa ta ma prowadzić dalej ze Staniszcz Wielkich przez Jemielnicę i Toszek, aż do Tarnowskich Gór.

Trasa nr 19 - zielona (dalekobieżna)
Krupski Młyn - Turawa

Krupski Młyn 0,0 km - Stawy Pluderskie 22,5 km - Kolonowskie 27,9 km - Fosowskie 30,7 km - Staniszcze Małe 34,3 km - Krasiejów 41,8 km - Ozimek 44,8 km - Szczedrzyk 51,4 km - Turawa 60,7 km

Docelowo trasa będzie się zaczynać w Tarnowskich Górach i będzie prowadzić przez Tworóg do Krupskiego Młyna, dalej, aż do Turawy, według opisu wyżej, a następnie z Turawy przez Murów, Pokój i Lubszę do Jelcza.

Trasa nr 26 - czerwona (dalekobieżna)
Dobrodzień - Bąki

Aktualnie wytyczono jedynie krótki odcinek tej trasy Dobrodzień - Bąki, będący łącznikiem tras nr 27 i 52. Docelowo trasa ta będzie się rozpoczynać w Kluczborku i prowadzić będzie przez Dobrodzień, Lubliniec, aż do Zawiercia.

Trasa nr 27 - żółta (dalekobieżna)
Opole - Kolonowskie - Bąki

Opole Gosławice 0,0 km - Dębie 8,2 km - Daniec 13,3 km - Srebrne Źródło 18,0 km - Kolonowskie 38,2 km - Bąki 47,8 km

Docelowo trasa będzie prowadzić dalej z Kolonowskiego przez Lubliniec do Częstochowy.

Trasa nr 52 - czarna (dalekobieżna)
Sporok - Dobrodzień

Sporok, skraj 0,0 km - Ptasi Stawek 1,7 km - skrzyż. z trasą 27 4,2 km - Źródło Stoczek 5,6 km - Staniszcze Małe 7,3 km - Myślina, zalew 11,9 km - Myślina 17,2 km - Ligota Dobrodzieńska 21,3 km - Dobrodzień 23,9 km

Docelowo trasa będzie się zaczynać w Krapkowicach i prowadzić będzie przez Kamień Śląski, Izbicko, Staniszcze Małe, Dobrodzień, Olesno i Praszkę do Wielunia.

Trasa nr 111 - niebieska (lokalna)
Chrząstowice - Szczedrzyk - Antoniów - Dylaki - Poliwoda

Trasa nr 112 - niebieska (lokalna)
Turawa - Marszałki - Osowiec

Trasa nr 113 - czarna (lokalna)
Turawa - Jezioro Srebrne

Trasa nr 115 - czarna (lokalna)
Krzyżowa Dolina - Krasiejów - Grodziec - Paliwoda - Bierdzany (26,5 km)

Trasa nr 116 - czarna (lokalna))
Srebrne Źródło - Dębska Kuźnia - Niwki (7,9 km)

Trasa nr 117 - żółta (lokalna)
Chrząstowice - Niwki - Chrząstowice

Trasa nr 161 - czarna (lokalna)
Jemielnica - Żędowice

Trasa nr 163 - niebieska (lokalna)
Kąty - Kolonowskie - Fosowskie - Staniszcze Małe - Krasiejów, wykopaliska - Staniszcze Wielkie - Kąty (41,9 km)

Trasa nr 165 - żółta (lokalna)
Zawadzkie - Rezerwat Hubert

Trasa nr 166 - czarna (lokalna)
Zawadzkie, Świerki - Zawadzkie - Grabin - Kąty

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez Arrane dnia Śro 14:38, 23 Sty 2008, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Arrane



Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Knw

PostWysłany: Pią 22:59, 25 Sty 2008    Temat postu: Góry Opawskie

Część I - Czerwonym szlakiem z Głuchołaz do Prudnika

39,4 km 4.30 h

Proponowana trasa przebiega w całości czerwonym szlakiem poprowadzonym od Głuchołaz do Prudnika. Została ona podzielona na cztery odcinki, rozpoczynające i kończące się w charakterystycznych miejscach Gór Opawskich, stąd mogą one być wykorzystane jako trasy łączone z innymi szlakami.

Cała trasa mierzy niecałe 40 km i w większości prowadzi leśnymi i polnymi drogami. Niestety, na niektórych podjazdach będziemy zmuszeni do prowadzenia, bądź nawet wnoszenia naszego roweru. Najdłuższy z takich odcinków, liczący około 2,0 km, czeka nas na drodze z Jarnołtówka na Biskupią Kopą. Także część zjazdów może sprawić mniej zaprawionym rowerzystom nieco problemów i będą oni woleli sprowadzić swoje dwa kółka, niż próbować zjeżdżać.
[link widoczny dla zalogowanych]

Głuchołazy Miasto - Głuchołazy Zdrój - Przednia Kopa - Średnia Kopa - Skowronków - Jarnołtówek

12,1 km

0,0 km Dworzec PKP Głuchołazy Miasto . Skręcamy w lewo w kierunku centrum. 100 metrów dalej, obok skrzyżowania z drogą w kierunku Nysy znajduje się dyskont spożywczy. Kto jeszcze nie zaopatrzył się w coś do picia ma okazję teraz to zrobić. Jedziemy cały czas główną ulicą. Na pierwszym i drugim skrzyżowaniu ze światłami skręcamy w lewo.

0,7 km W lewo odbija droga w kierunku Konradowa. My jedziemy prosto do Głuchołaz Zdroju.

1,4 km Jesteśmy pod dworcem PKP Głuchołazy Zdrój . Tutaj rozpoczynają się i kończą dwa inne szlaki - żółty i niebieski . Spod "szlakoznaku" razem ze szlakiem niebieskim kierujemy się pod górę. Mijamy przejazd kolejowy i wjeżdżamy w las.

2,3 km Niebieski szlak , który nam towarzyszył biegnie dalej prosto. My odbijamy w prawo i rozpoczynamy dość stromy podjazd .

3,0 km Przednia Kopa - 490 m n.p.m. Docieramy do zniszczonego Domu Wczasowego "Góra Chrobrego". Wchodzimy po schodkach na taras i skręcamy w lewo. Tutaj czerwony szlak krzyżuje się z żółtym . Zjeżdżamy w dół, by po chwili wjechać na szczyt Średniej Kopy - 543 m n.p.m.

4,8 km Przełęcz 505 - 505 m n.p.m. Przecinamy niebieski szlak i jedziemy dalej prosto. Po około 100 metrach skręcamy nagle w prawo .

5,8 km Docieramy do zabudowań Podlesia. Skręcamy w lewo i po chwili wjeżdżamy na drogę asfaltową, którą dojedziemy aż do Konradowa.

8,9 km Skrzyżowanie z drogą w kierunku przejścia granicznego w Konradowie. Skręcamy w prawo, ale po 100 metrach odbijamy polną drogą w lewo. Po około 350 metrach skręcamy w prawo, a tuż przed pasem granicznym w lewo.

11,8 km Mijamy kościół w Jarnołtówku, za którym skręcamy w lewo .

12,1 km Jarnołtówek skrzyżowanie . Tutaj czerwony szlak odbija w prawo. Jadąc dalej prosto po 100 metrach dojechalibyśmy do kolejnego skrzyżowania, gdzie obok przystanku PKS biorą początek szlaki żółty i niebieski .

Jarnołtówek - Grzebień - Biskupia Kopa

4,1 km

12,1 km (0,0 km) Jarnołtówek skrzyżowanie. Obok figury św. Jana Nepomucena skręcamy w prawo.

12,9 km (0,8 km) Odbijamy w prawo . Uwaga - na wprost na słupie widać oznaczenie szlaku, ale my skręcamy około 20 metrów wcześniej na polną drogę! Po 300 metrach szlak odchodzi w lewo . Rozpoczynamy mozolny i trudny podjazd na szczyt . W wielu miejscach przyjdzie nam prowadzić rower. Jest to prawdziwe wyzwanie dla miłośników kolarstwa górskiego.

15,4 km (3,3 km) Grzebień - 768 m n.p.m. . Uff! Ostatni odcinek był bardzo ciężki. Strome podejście, mnóstwo korzeni i kamieni i jeszcze ten rower, który trzeba było wprowadzić albo wnieść. Trudno przeoczyć to miejsce - sterta płytek łupkowych i granica polsko-czeska mówią nam, że jesteśmy na dobrej drodze. Znajduje się tutaj mały punkt widokowy, z którego widać Jarnołtówek. Od tego miejsca da się już jechać.
[link widoczny dla zalogowanych]
15,6 km (3,5 km) Około 150 metrów w lewo znajduje się schronisko "Pod Kopą Biskupią" , gdzie dochodzą szlaki z Pokrzywnej i Jarnołtówka . My jedziemy dalej prosto. Podjazd na szczyt może sprawić mniej zaprawionym rowerzystom nieco problemów .

16,2 km (4,1 km) Biskupia Kopa - 889 m n.p.m. Docieramy na szczyt. Znajduje się tutaj czeska wieża widokowa, punkt straży granicznej i mały bufet, w którym można kupić coś do picia. Od niedawna pod szczytem znajduje się turystyczne (piesze i rowerowe) przejście graniczne, stąd możemy się spodziewać kontroli dokumentów ze strony wopistów. Wstęp na wieżę jest płatny (dorośli: 10 KC lub 1,30 zł, dzieci: 5 KC lub 0,80 zł). Przy dobrej widoczności widać stąd zarówno czeskie Jeseniki, jak i jeziora: Otmuchowskie i Nyskie.

Biskupia Kopa - Srebrna Kopa - Zamkowa Góra - Szyndzielowa Kopa - Pokrzywna
7,4 km

16,2 km (0,0 km) Biskupia Kopa - 889 m n.p.m. Kierujemy się na południe i jedziemy wzdłuż granicy państwa. Obok czerwonego szlaku, którym jedziemy, pojawił się tutaj czeski szlak zielony.

16,6 km (0,4 km) Mijamy maszt przekaźnikowy. Czeski szlak biegnie stąd prosto, my odbijamy wzdłuż granicy w lewo. Rozpoczynamy stromy zjazd, który może sprawić nieco problemów .

17,4 km (1,2 km) Przełęcz Pod Kopą (Przełęcz Mokra) - 711 m n.p.m. Napotykamy tutaj żółty szlak z Pokrzywnej. Dalej jedziemy na przemian trawiastą ścieżką wzdłuż granicy lub zarastającą, pełną korzeni drogą biegnącą tuż obok.

18,9 km (2,7 km) Srebrna Kopa - 785 m n.p.m. Znajdują się tutaj resztki dawnego schroniska. Ze szczytu rozpoczynamy bardzo stromy zjazd pełen kamieni i śliskich, wystających korzeni. Osoby nie lubiące mocnych wrażeń, na tym odcinku drogi zapewne będą wolały rower sprowadzić, niż próbować zjeżdżać .

19,4 km (3,2 km) Skręcamy nagle w prawo .

20,1 km (3,9 km) Docieramy do drogi, którą biegnie żółty szlak . Skręcamy w prawo.

20,7 km (4,5 km) Przełęcz Pod Zamkową Górą - 510 m n.p.m. Skręcamy w prawo i rozpoczynamy niedługi, aczkolwiek stromy podjazd na Zamkową Górę .

21,3 km (5,1 km) Zamkowa Góra - 571 m n.p.m . Dawniej znajdował się tutaj zamek, którego wały otaczały cały szczyt. Między drzewami można dostrzec Srebrną i Biskupią Kopę. Rozpoczynamy dość ostry zjazd na małe siodełko, skąd nieco w prawo wjeżdżamy na charakterystyczny garb Szyndzielowej Kopy - 533 m n.p.m.

22,5 km (6,3 km) Przecinamy leśną drogę i spotykamy ponownie żółty szlak .

23,4 km (7,2 km) Docieramy na parking przed kąpieliskiem w Pokrzywnej (wstęp na kąpielisko jest płatny). Za parkingiem skręcamy w prawo, a następnie w lewo na nieduży mostek.

23,6 km (7,4 km) Pokrzywna - Kemping "REMI" (Ośrodek PTTK) . Rozwidlenie szlaków . Dobre miejsce na odpoczynek. Znajduje się tutaj mała restauracyjka, w której można kupić coś do jedzenia bądź picia. Jest to także dobra baza noclegowa dla osób planujących kilkudniowe wojaże po Górach Opawskich.

Pokrzywna - Nowa Wieś Prudnicka - Dębowiec - Kobylica - Klasztorna Góra - Prudnik

15,8 km

23,6 km (0,0 km) Pokrzywna - Ośrodek PTTK . Spod rozwidlenia szlaków kierujemy się w stronę bramy ośrodka, za którą skręcamy w prawo i jedziemy aż do skrzyżowania. Nad drogą i przepływającym tutaj Złotym Potokiem króluje most kolejowy, pod którym przejeżdżamy wzdłuż rzeki.

24,2 km (0,6 km) Przeprawiamy się po drewnianej kładce na drugą stronę Złotego Potoku i skręcamy w lewo.

24,3 km (0,7 km) Przed gospodarstwem skręcamy w prawo na urwisty stok. Niestety - pierwsze 150 metrów będziemy zmuszeni prowadzić rowery . Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami lekkiego roweru, to łatwiej nam będzie go na tym odcinku wnieść. Po dotarciu do leśnej drogi skręcamy w prawo. Po lewej stronie mijamy małe oczko wodne położone w dawnym kamieniołomie. Przed torami kolejowymi skręcamy w lewo .

25,1 km (1,5 km) Wyjeżdżamy z lasu i docieramy do skrzyżowania z polną drogą. Skręcamy w lewo, ale tuż obok słupa, na którym widać oznakowanie szlaku, skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę kępy drzew. Po chwili wyjeżdżamy na łąkę.

25,6 km (2,0 km) Skręcamy w prawo. Po 200 metrach odbijamy w lewo wzdłuż lasu.

27,1 km (3,5 km) Skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż płotu. Po 500 metrach skręcamy w lewo.

27,8 km (4,2 km) Docieramy do drogi asfaltowej. Znajduje się tutaj przystanek PKS w Nowej Wsi. Skręcamy w drugie rozwidlenie w prawo i jedziemy, aż się skończy asfalt. Za płotem sanatorium rehabilitacyjnego dla dzieci skręcamy w lewo pod górę.

29,5 km (5,9 km) Długota - 457 m n.p.m. Rozpoczynamy dość ostry zjazd. Dojeżdżamy do leśnego duktu, na którym skręcamy w lewo.

30,4 km (6,8 km) Dębowiec. Skręcamy w pierwszą drogę w prawo i po około 500 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania pod lasem. Szlak obiega tutaj lekko od drogi i wkracza w las.

31,3 km (7,7 km) Kobylica - 395 m n.p.m. Po lewej stronie mijamy Żabie Oczko. Na szczycie stoi pomnik ku czci Josepha von Eichendorffa.

31,9 km (8,3 km) Docieramy do leśnego duktu. Skręcamy w lewo. Idealna droga do szybkiego, leśnego zjazdu. Nie rozpędzamy się jednak zbytnio, gdyż po około 1,1 km skręcamy nagle w prawo . Od tej pory kluczymy leśnymi przecinkami, skręcając raz po raz w lewo, bądź w prawo .

34,8 km (11,2 km) Klasztor oo. Franciszkanów i Sanktuarium Św. Józefa . Warto zsiąść tutaj z rowerów i uszanować to miejsce, o czym zresztą można przeczytać na specjalnie ustawionych tablicach. W Klasztorze można zobaczyć celę, w której w latach 1954-55 był więziony ks. Kardynał Stefan Wyszyński. Spod klasztoru jedziemy dalej szosą, z której rozciąga się widok na Prudnik, a przy dobrej widoczności można stąd dostrzec nawet Górę Św. Anny. Do Prudnika wjeżdżamy ul. Poniatowskiego.

37,0 km (13,4 km) Prudnik. Na skrzyżowaniu skręcamy najpierw w prawo, po czym po 250 metrach w lewo w ul. Kard. S. Wyszyńskiego. Przejeżdżamy park, mijamy osiedle mieszkaniowe i ul. Sądową dojeżdżamy do dworca PKS . Jedziemy dalej prosto wzdłuż pl. Wolności i wjeżdżamy na ul. Nyską. Mijamy zabudowania ZPB "Frotex". Za mostem nad rzeką Prudnik skręcamy w prawo.

39,4 km (15,8 km) Dworzec PKP w Prudniku. Tutaj kończy się (lub zaczyna, jak kto woli) czerwony szlak Gór Opawskich.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Arrane dnia Pią 23:12, 25 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Arrane



Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Knw

PostWysłany: Pią 23:03, 25 Sty 2008    Temat postu: Część II - Szlaki Lasu Parkowego w Głuchołazach

Część II - Szlaki Lasu Parkowego w Głuchołazach

Szlak Złotych Górników
Opisywana trasa przebiega w całości wzdłuż żółtego szlaku od Głuchołaz Zdroju poprzez tereny dawnego górnictwa złota i szczyt Przedniej Kopy z powrotem do Głuchołaz Zdroju. Szlak ten przyjęło się nazywać Szlakiem Złotych Górników. Pokrywa się on częściowo ze ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną "Przez Górę Chrobrego w Głuchołazach". Prowadzi on w większości leśnymi, mrocznymi drogami, na których na pewno natkniemy się na kamienie, czy też wystające korzenie.

Mimo, że na pewnych krótkich odcinkach przyjdzie nam poprowadzić rowery, czy przedzierać się przez wąskie leśne ścieżki, na których prowadzi się wycinkę drzew, to jednak warto wybrać się na tą przejażdżkę. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć nie tylko pozostałości po wydobyciu złota ale także zwiedzimy tereny dawnego uzdrowiska, którego czasy świetności już dawno minęły.

[link widoczny dla zalogowanych]

Głuchołazy Zdrój - Stara Sztolnia - Przednia Kopa - Głuchołazy Zdrój

7,6 km 1:00 h

0,0 km Głuchołazy Zdrój . Wycieczkę rozpoczynamy przy rozwidleniu szlaków na tzw. placu z amorkiem, poniżej stacji PKP. Kierujemy się w prawo od "szlakowskazu". Przejeżdżamy pod wiaduktem i jedziemy chodnikiem wzdłuż Białej Głuchołaskiej.

0,3 km Tutaj rozpoczyna się 100 metrowy odcinek, na którym w trakcie pamiętnej powodzi rzeka pochłonęła chodnik . Prowadzimy rowery skrajem umocnień betonowych nachodzących na opadające ku rzece skały. Uwaga! Po deszczu może być ślisko!

1,1 km Dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Na skraju lasu stoi tablica informująca nas, że wjeżdżamy na teren Rezerwatu Geologiczno-Krajobrazowego "Nad Białką". Znajdują się w nim pozostałości szybów, w których w średniowieczu wydobywano złoto. Odbijamy w lewo od ulicy, ale po kilkudziesięciu metrach z powrotem wjeżdżamy na asfalt.

1,3 km Skręcamy w lewo i opuszczamy drogę asfaltową.

1,8 km Leśną przecinką dotarliśmy na małe wzniesienie. W dole znajdują się stare sztolnie . Szlak przebiega dalej grzbietem wzniesienia . W związku z wycinką drzew na tym odcinku, być może przyjdzie nam omijać ścięte drzewa .

1,9 km Dojeżdżamy do tzw. Dolnej Świńskiej Drogi, na której skręcamy w prawo. Jedziemy teraz szeroką leśną drogą nad przełomem Białej Głuchołaskiej. Jest to najprzyjemniejszy odcinek na naszej trasie.

2,8 km Skręcamy w lewo od drogi i zaczynamy dość trudny podjazd na Przednią Kopę . Po 200 metrach przecinamy Średnią Świńską Drogę.

3,6 km Przecinamy Górną Świńską Drogę, którą wiedzie szlak niebieski . Kontynuujemy mozolny podjazd .

3,9 km Po lewej stronie mijamy kaplicę Św. Anny (msze św. w okresie wakacji w niedziele o godz. 14.30). Stąd na szczyt Przedniej Kopy jest tylko 100 m ale część osób może mieć pewne problemy z podjazdem .

4,0 km Przednia Kopa - 490 m n.p.m. Z lewej strony widać ruiny domu wczasowego. Przecinamy czerwony szlak i rozpoczynamy ostry zjazd w dół.

4,5 km Dojeżdżamy do drogi z niebieskim szlakiem . Skręcamy w prawo.

4,7 km Odbijamy w lewo od niebieskiego szlaku. Po 300 metrach skręcamy prostopadle w lewo i dojeżdżamy do kolejnych pozostałości po wydobyciu złota.

5,6 km Wyjeżdżamy z lasu i skręcamy w lewo. Stąd rozciąga się panorama na Biskupią Kopę .

5,8 km Skręcamy w lewo i ponownie wjeżdżamy w las.

6,4 km Mijamy małą polankę, za którą skręcamy w prawo w stronę zabudowań.

6,7 km Jesteśmy na parkingu obok domu wczasowego "Zacisze". Znajduje się tutaj kawiarnia . Dalej kierujemy się po schodkach w dół nad stawek. Mijamy go z lewej strony i dojeżdżamy do ul. Parkowej. Skręcamy w lewo. Jedziemy teraz przez teren dawnego uzdrowiska .

7,6 km Głuchołazy Zdrój . Dotarliśmy pod rozwidlenie szlaków na placu z amorkiem. Zamykamy pętlę.

Wokół Lasu Parkowego
Proponowana trasa ma charakter czysto rekreacyjny. Można się na nią wybrać całą rodziną lub potraktować jako wstęp przed wyjazdem w wyższe i trudniejsze partie gór. Prowadzi ona w większości szerokimi leśnymi drogami i jedynie końcowy odcinek może sprawić nieco problemów mniej wprawionym rowerzystom. Istnieje jednakże możliwość jego ominięcia.

Wycieczkę rozpoczynamy i kończymy w Głuchołazach Zdroju na placu z amorkiem. Trzymając się cały czas niebieskiego oznakowania początkowo jedziemy Drogą Krzyżową, a następnie tzw. Górną Świńską Drogą.

Kolejne stacje drogi krzyżowej mają postać małych kapliczek usytuowanych mniej więcej co 200 metrów tuż obok drogi. Po XIV, ostatniej stacji umiejscowiona jest jeszcze kapliczka poświęcona Zmartwychwstaniu.


Głuchołazy Zdrój - Studnia Jakubowa - Przełęcz 505 - Głuchołazy Zdrój

7,6 km 0:50 h

0,0 km Głuchołazy Zdrój . Wycieczkę rozpoczynamy przy rozwidleniu szlaków na tzw. placu z amorkiem poniżej stacji PKP. Kierujemy się pod górę w kierunku przejazdu kolejowego na lewo od "szlakowskazu". Jedziemy tzw. Drogą Krzyżową wzdłuż niebieskiego szlaku, któremu na tym odcinku towarzyszy szlak czerwony .

0,9 km Jesteśmy na rozwidleniu szlaków. Skręcamy w lewo obok III stacji drogi krzyżowej.

1,2 km Z prawej strony dochodzi żółty szlak z Przedniej Kopy, który po 200 metrach odbija w lewo.

1,7 km Mijamy zniszczoną Studnię Jakubową, z której obecnie woda ledwo się sączy.

3,0 km Dotarliśmy do 15 kapliczki (Zmartwychwstanie) na naszej drodze. Tutaj kończy się Droga Krzyżowa. Za kapliczką skręcamy w prawo.

3,1 km Przełęcz 505 - 505 m n.p.m. Przecinamy czerwony szlak i jedziemy dalej w dół. Po chwili wjeżdżamy na Górną Świńską Drogę.

5,1 km Przecinamy żółty szlak , który stąd biegnie obok kaplicy Św. Anny na Przednią Kopą.

5,9 km Uwaga na to miejsce! Tutaj szlak odbija w lewo od drogi. Jeżeli jednak pojedziemy dalej drogą, to po około 550 metrach dojedziemy do miejsca, w którym obok III stacji drogi krzyżowej rozchodziły się dwa szlaki - niebieski i czerwony, a po kolejnych 500 metrach dotrzemy na plac z amorkiem. Jeżeli kontynuujemy jazdę szlakiem, to czeka nas dość trudny zjazd, poczym wąską i zarośniętą ścieżką dojeżdżamy do promenady nad Białą Głuchołaską. Skręcamy w prawo w kierunku wiaduktu kolejowego.

7,6 km Głuchołazy Zdrój . Kończymy jazdę pod rozwidleniem szlaków na placu z amorkiem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Arrane



Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Knw

PostWysłany: Pią 23:08, 25 Sty 2008    Temat postu: Część III - Biskupia Kopa klasycznie

Część III - Biskupia Kopa klasycznie

Biskupia Kopa, najwyższy szczyt Gór Opawskich, a zarazem całej Opolszczyzny (889 m n.p.m.) stała się swego rodzaju Mekką opolskich bikerów. Jest to także świetne miejsce na sprawdzenie swojej kondycji, czy też przetestowanie nowych części w naszym rowerze.

Pod hasłem "klasycznie" kryją się cztery trasy o różnych stopniach trudności, od trasy umiarkowanie trudnej do trasy dla prawdziwych „twardzieli” i zapaleńców, które prowadzą wzdłuż najpopularniejszych dróg biegnących na szczyt Biskupiej Kopy. Dla ułatwienia identyfikacji przy opisie danej trasy umieściliśmy od jednej do czterech gwiazdek, przy czym trasa najtrudniejsza otrzymała cztery gwiazdki. Opisane trasy pokrywają się z oznaczeniami szlaków pieszych. Nadają się one znakomicie jako odcinki łączone z innymi trasami, ale mogą być również wykorzystane jako osobne krótkie wycieczki zakończone zdobyciem najwyższego szczytu w województwie opolskim.

[link widoczny dla zalogowanych]

Jarnołtówek - Grzebień - Biskupia Kopa

4,1 km 1:00 h

Pierwsza z opisywanych tras przeznaczona jest dla prawdziwych zapaleńców, którym niestraszne jest wprowadzanie, czy nawet wnoszenie rowerów na pewnych odcinkach oraz dla osób pragnących powalczyć trochę z własną słabością. Trasa jest bardzo trudna, stąd osoby, które nie czują się jeszcze na siłach powinny raczej zaatakować Biskupią Kopę od innej strony. Cały czas będziemy poruszali się wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego.

0,0 km Jarnołtówek skrzyżowanie. Obok figury św. Jana Nepomucena skręcamy w prawo.

0,8 km Odbijamy w prawo . Uwaga - na wprost na słupie widać oznaczenie szlaku, ale my skręcamy około 20 metrów wcześniej na polną drogę! Po 300 metrach szlak odchodzi w lewo . Rozpoczynamy mozolny i trudny podjazd na szczyt . W wielu miejscach przyjdzie nam prowadzić rower. Jest to prawdziwe wyzwanie dla miłośników kolarstwa górskiego.

3,3 km Grzebień - 768 m n.p.m. . Uff! Ostatni odcinek był bardzo ciężki. Strome podejście, mnóstwo korzeni i kamieni i jeszcze ten rower, który trzeba było wprowadzić albo wnieść. Trudno przeoczyć to miejsce - sterta płytek łupkowych i granica polsko-czeska mówią nam, że jesteśmy na dobrej drodze. Znajduje się tutaj mały punkt widokowy, z którego widać Jarnołtówek. Od tego miejsca da się już jechać.

3,5 km Około 150 metrów w lewo znajduje się Schronisko "Pod Kopą Biskupią" , gdzie dochodzą szlaki z Pokrzywnej i Jarnołtówka . My jedziemy dalej prosto. Podjazd na szczyt może sprawić mniej zaprawionym rowerzystom nieco problemów .

4,1 km Biskupia Kopa - 889 m n.p.m. Docieramy na szczyt. Znajduje się tutaj czeska wieża widokowa, punkt straży granicznej i mały bufet, w którym można kupić coś do picia. Od niedawna pod szczytem znajduje się turystyczne (piesze i rowerowe) przejście graniczne, stąd możemy się spodziewać kontroli dokumentów ze strony wopistów. Wstęp na wieżę jest płatny (dorośli: 10 KC lub 1,30 zł, dzieci: 5 KC lub 0,80 zł). Przy dobrej widoczności widać stąd zarówno czeskie Jeseniki, jak i jeziora: Otmuchowskie i Nyskie.

Pokrzywna - Szyndzielowa Kopa - Zamkowa Góra - Srebrna Kopa - Biskupia Kopa

7,4 km 1:30 h

Druga co do trudności z opisywanych tras prowadzi w całości wzdłuż czerwonego szlaku od Pokrzywnej aż na szczyt Biskupiej Kopy. Zaletą tej trasy jest to, że oprócz samej Biskupiej Kopy zdobywamy także Szyndzielową Kopę, Zamkową Górę oraz Srebrną Kopę. Trasa ta polecana jest dla zaprawionych rowerzystów, którym nie wystarcza już samo zdobycie Biskupiej Kopy.

0,0 km Startujemy spod rozwidlenia szlaków na terenie kempingu "REMI" (Ośrodek PTTK) w Pokrzywnej. Znajduje się tutaj mała restauracyjka , w której można kupić coś do jedzenia bądź picia. Jest to także dobra baza noclegowa dla osób planujących kilkudniowe wojaże po Górach Opawskich. Początkowo czerwony szlak prowadzić nas będzie razem ze szlakiem żółtym i niebieskim . Kierujemy się w stronę kąpieliska. Przejeżdżamy po małym mostku, a następnie jadąc wzdłuż płotu docieramy na parking, który przecinamy po skosie.

0,3 km Jesteśmy na skraju parkingu obok tablicy informacyjnej Parku Krajobrazowego. Wjeżdżamy w las i rozpoczynamy długi podjazd.

1,1 km Dojeżdżamy do drogi. W tym miejscu żółty szlak odbija w prawo, my jednak kontynuujemy jazdę prosto . Osiągamy szczyt Szyndzielowej Kopy - 533 m n.p.m., po czym zjeżdżamy nieco w prawo na małe siodełko, z którego kontynuujemy podjazd do góry.

2,3 km Zamkowa Góra - 571 m n.p.m. Dawniej znajdował się tutaj zamek, którego wały otaczały cały szczyt. Między drzewami można dostrzec Srebrną i Biskupią Kopę. Dalej czeka nas niewielki, ale za to dość stromy zjazd w kierunku Przełęczy Pod Zamkową Górą.

2,9 km Przełęcz Pod Zamkową Górą - 510 m n.p.m. Spotykamy żółty szlak , z którym niedawno się rozstaliśmy.

3,5 km Rozwidlenie szlaków. Żółty szlak prowadzi dalej prosto. My natomiast odbijamy w lewo.

4,2 km Skręcamy nagle w lewo i rozpoczynamy bardzo trudny podjazd pełen korzeni, na którym zapewne przyjdzie nam zejść z rowerów i trochę je podprowadzić .

4,7 km Srebrna Kopa - 785 m n.p.m. Znajdują się tutaj resztki dawnego schroniska. Kierujemy się w dół w kierunku następnej przełęczy.

6,2 km Przełęcz Pod Kopą (Przełęcz Mokra) - 711 m n.p.m. Od tego miejsca rozpoczynamy podjazd już na szczyt Biskupiej Kopy. Na pewnych odcinkach będziemy mieli zapewne problemy i zmuszeni będziemy do zejścia z naszych dwóch kółek .

7,0 km Mijamy maszt przekaźnikowy. Znajduje się tutaj także turystyczne przejście graniczne. Skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę szczytu.

7,4 km Biskupia Kopa - 889 m n.p.m. Uff!, docieramy na szczyt.

Jarnołtówek - Piekiełko - Schronisko PTTK "Pod Kopą Biskupią" - Biskupia Kopa

6,1 km 1:15 h

Trasa ta nie jest zbyt trudna, aczkolwiek na kilku odcinkach osoby mniej wprawione mogą mieć pewne problemy i będą zmuszone do podprowadzenia rowerów. Praktycznie cały czas od Jarnołtówka, aż pod Schronisko będziemy się poruszali wzdłuż żółtych oznaczeń szlaku turystycznego.

0,0 km Jarnołtówek . Startujemy spod rozwidlenia szlaków obok przystanku PKS. Kierujemy się zgodnie z żółtym i niebieskim szlakiem drogą asfaltową w kierunku Pokrzywnej.

0,3 km Odbijamy w prawo od szosy na szutrową drogę biegnącą do góry.

0,4 km Rozwidlenie szlaków. Niebieski odbija w lewo, my natomiast nadal jedziemy prosto.

0,9 km Minęliśmy zabudowania i docieramy do końca polany. Skręcamy w lewo od drogi. Rozpoczynamy stromy podjazd pod górę. Część osób może mieć tutaj pewne problemy z podjazdem.

1,4 km Docieramy do polanki, przed którą skręcamy w lewo. Między drzewami widać sanatorium "Ziemowit". Nadal kontynuujemy stromy podjazd.

2,1 km Piekiełko . Z prawej strony dochodzi niebieski szlak .

2,2 km Rozdroże Pod Piekiełkiem. Niebieski szlak odbija w lewo, my natomiast nadal jedziemy prosto. Uwaga! Na tym odcinku oznakowanie żółtego szlaku nie jest najlepsze! Po 100 metrach dojeżdżamy do dużego, odsłoniętego skrzyżowania , na którym także jedziemy prosto.

2,6 km Leśne skrzyżowanie. Wybieramy drogę z prawej strony idącą do góry.

2,8 km Docieramy do polany, na której znajdują się zabudowania starej leśniczówki Na Anusi. Przed polaną odbijamy wąską ścieżką w prawo do góry . Po chwili przecinamy niewielką ścieżkę. Nadal kierujemy się do góry .

3,0 km Docieramy do szerokiej drogi, tzw. Drogi Amalii. Skręcamy w lewo.

3,7 km Niewielkie skrzyżowanie. Nadal jedziemy szeroką drogą skręcającą lekko w prawo.

4,0 km Po prawej stronie mijamy schron turystyczny.

4,5 km Docieramy do tzw. Kapliczki na dużym leśnym skrzyżowaniu. Z dołu z lewej strony dochodzi zielona ścieżka dydaktyczna z Pokrzywnej. Jedziemy nadal prosto, coraz bardziej pod górę. Mijamy z lewej pompownię, a po chwili po prawej stronie pojawiają się barierki i schody , którymi żółty szlak i ścieżka dydaktyczna dochodzą do schroniska. Jeżeli ktoś nie ma ochoty wnosić roweru po schodach, to może pojechać dalej drogą, która także dochodzi do schroniska.

5,3 km Schronisko PTTK "Pod Kopą Biskupią" - 765 m n.p.m. Stąd żółty szlak prowadzi dalej do Pokrzywnej . Chcąc wjechać na szczyt Biskupiej Kopy skręcamy w prawo i jedziemy dalej drogą. Po 150 metrach dojeżdżamy do czerwonego szlaku z Jarnołtówka. Skręcamy w lewo i rozpoczynamy mozolny podjazd na szczyt.

6,1 km Biskupia Kopa - 889 m n.p.m. Uff! docieramy na szczyt.

Pokrzywna - Przeł. Pod Zamkową Górą - Przeł. Pod Kopą - Schronisko PTTK "Pod Kopą Biskupią" - Biskupia Kopa

8,1 km 1:15 h
Najłatwiejsza, aczkolwiek najdłuższa z proponowanych trasa, znakomicie nadająca się dla osób, które po raz pierwszy chcą się zmierzyć ze szczytem Biskupiej Kopy, czy też osób które zamierzają dopiero "połknąć" bakcyla kolarstwa górskiego. Od Pokrzywnej, aż pod Schronisko "Pod Kopą" będziemy się trzymać żółtego szlaku turystycznego.

0,0 km Startujemy spod rozwidlenia szlaków na terenie kempingu "REMI" (Ośrodek PTTK) w Pokrzywnej . Początkowo żółty szlak prowadzić nas będzie razem ze szlakiem czerwonym i niebieskim . Kierujemy się w stronę kąpieliska. Przejeżdżamy po małym mostku, a następnie jadąc wzdłuż płotu docieramy na parking, który przecinamy po skosie.

0,3 km Jesteśmy na skraju parkingu obok tablicy informacyjnej Parku Krajobrazowego. Wjeżdżamy w las i rozpoczynamy długi podjazd.

1,1 km Dojeżdżamy do drogi, w którą skręcamy w prawo . Czerwony szlak biegnie stąd dalej prosto w kierunku Szyndzielowej Kopy.

2,1 km Skrzyżowanie dróg. Skręcamy w lewo.

3,3 km Przełęcz Pod Zamkową Górą - 510 m n.p.m. Z lewej strony, ze szczytu Zamkowej Góry dochodzi czerwony szlak .

3,9 km Czerwony szlak odbija w lewo. My jedziemy dalej prosto.

4,9 km Uwaga! Skręcamy w prawo!

6,1 km Przełęcz Pod Kopą (Przełęcz Mokra) - 711 m n.p.m. Ponownie spotykamy czerwony szlak , który stąd wspina się mozolnie na szczyt Biskupiej Kopy. Trzymamy się jednak szlaku żółtego i skręcamy w prawo.

7,3 km Schronisko PTTK "Pod Kopą Biskupią" - 765 m n.p.m. Stąd żółty szlak prowadzi dalej do Jarnołtówka . Chcąc wjechać na szczyt Biskupiej Kopy mijamy schronisko i jedziemy dalej drogą. Po 150 metrach dojeżdżamy do czerwonego szlaku z Jarnołtówka. Skręcamy w lewo i rozpoczynamy mozolny podjazd na szczyt.

8,1 km Biskupia Kopa - 889 m n.p.m. Uff! docieramy na szczyt.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Arrane



Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Knw

PostWysłany: Pią 23:10, 25 Sty 2008    Temat postu: Część IV - Przełom Złotego Potoku

Część IV - Przełom Złotego Potoku

Opisywane trasy prowadzą w całości wzdłuż niebieskiego szlaku od Jarnołtówka przez Olszak do Pokrzywnej i od Pokrzywnej przez Gwarkową Perć z powrotem do Jarnołtówka. Można je wykorzystać zarówno jako odcinki łączone z inny trasami, jak i osobną trasę o charakterze zamkniętej pętli o łącznej długości 10,4 km.

Jadąc tymi trasami musimy liczyć się z faktem, że w kilku miejscach przyjdzie nam zsiąść z rowerów, będziemy musieli je wprowadzać lub sprowadzać, czy też przyjdzie nam pokonać formacje skalne, na które będziemy musieli nie tylko samemu się wdrapać, ale także wnieść tam nasze dwuślady. Przykładem tego jest Gwarkowa Perć, gdzie czeka na nas 35-stopniowa drabinka. Jest to jedyne takie miejsce na Opolszczyźnie. Ponieważ miejsce to nie tylko jest trudne do pokonania z rowerem, ale także w pewien sposób niebezpieczne, to osoby mniej wprawione w rowerowych eskapadach powinny zastanowić się nad ominięciem tego miejsca z boku. Jeżeli jednak zdecydujemy się wdrapywać na wspomnianą drabinkę, to możemy liczyć na interesujące doznania, a także na możliwość zrobienia ciekawych zdjęć.

Są to także trasy o charakterze widokowym. Po drodze z kilku miejsc będziemy mieli możliwość podziwiania widoków nie tylko na tytułowy przełom Złotego Potoku, ale również na Biskupią Kopę i Srebrną Kopę.

[link widoczny dla zalogowanych]

Jarnołtówek - Karolinki - Morskie Oczko - Olszak - Pokrzywna

5,0 km 0:45 h

0,0 km Jarnołtówek . Startujemy spod rozwidlenia szlaków obok przystanku PKS. Kierujemy się zgodnie z niebieskim i żółtym szlakiem ulicą w kierunku Pokrzywnej.

0,1 km W tym miejscu niebieski szlak rozdziela się na dwa kierunki. Skręcamy w lewo od ulicy, przejeżdżamy przez mostek i jedziemy wzdłuż Złotego Potoku.

0,5 km Skręcamy w lewo w kierunku lasu. Rozpoczynamy ostry podjazd na tzw. Słoneczny Stok. Pod koniec podjazdu skręcamy w prawo.

0,8 km Docieramy do odsłoniętych skałek z punktem widokowym na przełom Złotego Potoku i szczyt Biskupiej Kopy.

1,6 km Dojeżdżamy do punktu, w którym szlak odbija w prawo od drogi. Od tego miejsca na odcinku około 700 metrów przyjdzie nam bardzo często zsiadać z rowerów , przekraczać wystające korzenie i zwalone drzewa, czy też omijać wystające skałki. Modyfikacja drogi: Jeżeli w miejscu, gdzie szlak odbija od drogi pojedziemy dalej tą drogą, to po chwili wyjedziemy z lasu, skręcamy w prawo i jedziemy cały czas prosto wzdłuż lasu, aż spotkamy ponownie szlak. Ominiemy jednak wtedy szczyt Karolinki.

2,0 km Karolinki - 425 m n.p.m. Osiągamy szczyt, o czym informuje nas tablica informacyjna. Rozciąga się stąd widok na przełom Złotego Potoku.

2,3 km Wyjeżdżamy z lasu. Dojeżdżamy do drogi, z której zjechaliśmy 700 metrów wcześniej. Skręcamy w prawo. Po około 100 metrach osiągamy polne skrzyżowanie. Uwaga na to miejsce! Tutaj szlak skręca w lewo. Po kolejnych 400 metrach skręcamy w prawo w kierunku lasu.

2,9 km Morskie Oczko . Po lewej stronie stoi mały schron turystyczny, gdzie można zrobić sobie krótki odpoczynek. Dalej szlak wspina się wąską ścieżką na szczyt skałek nad oczkiem. Osoby mniej wprawione mogą mieć pewne problemy z podjazdem .

3,4 km Olszak - 453 m n.p.m. Osiągamy ten leśny szczyt i rozpoczynamy zjazd. Po około 400 metrach na leśnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo.

4,6 km Dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Skręcamy w lewo, ale po około 50 metrach zjeżdżamy z niej w prawo.

4,9 km W dole pośród drzew widać już ośrodek. Czeka nas jeszcze tylko krótki ale za to ciężki zjazd (ewentualnie zejście) .

5,0 km Pokrzywna - Camping "REMI" (Ośrodek PTTK) . Docieramy do rozwidlenia szlaków i kończymy ten odcinek naszej trasy.

Pokrzywna - Gwarkowa Perć - Piekiełko - Karliki - Jarnołtówek

5,4 km 0:45 h

0,0 km Pokrzywna - Camping "REMI" (Ośrodek PTTK) . Spod rozwidlenia szlaków kierujemy się w stronę kąpieliska razem ze szlakiem żółtym i czerwonym . Przejeżdżamy po małym mostku, a następnie jadąc wzdłuż płotu docieramy na parking. Przecinamy parking po skosie i docieramy do tablicy informacyjnej Parku Krajobrazowego Gór Opawskich.

0,3 km Leśne skrzyżowanie. Szlak czerwony i żółty prowadzą dalej prosto. My skręcamy w prawo.

1,5 km Uwaga na to miejsce! Mimo, że droga, którą jechaliśmy skręca w prawo i wychodzi z lasu, to my jedziemy nadal prosto wąską, częściowo zarośniętą drogą pełną wystających korzeni.

2,0 km Skręcamy w prawo w kierunku drogi szutrowej. Zjeżdżamy lub też schodzimy ostro w dół po wystających kamieniach, które kiedyś pełniły rolę schodów. Skręcamy w lewo.

2,7 km Odbijamy w prawo od drogi. Mijamy niewielki mostek nad Bystrym Potokiem i docieramy do podnóża Gwarkowej Perci . Wspinamy się wśród skałek ostro do góry. Na końcu wspinaczki czeka na nas prawdziwa atrakcja - 35-stopniowa drabinka . Uwaga! Po deszczach tutaj naprawdę jest ślisko i niebezpiecznie! Po wniesieniu rowerów po drabince przez jeszcze kilka metrów prowadzimy rowerki wśród wystających skałek, po czym kontynuujemy już jazdę w kierunku kolejnej atrakcji - Piekiełka.

3,1 km Rozdroże Pod Piekiełkiem. Docieramy do drogi, którą biegnie żółty szlak . Skręcamy w prawo.

3,3 km Piekiełko . Żółty szlak biegnie stąd w lewo. My skręcamy w prawo i rozpoczynamy zjazd.

3,7 km Skręcamy niespodziewanie w lewo od drogi , docieramy do innej drogi i skręcamy w prawo.

4,2 km Dojeżdżamy do polany z choinkami. Odbijamy w prawo od drogi. Modyfikacja drogi: Jeżeli pragniemy uniknąć na odcinku 500 metrów przedzierania się wśród skałek i korzeni, ciągłego zsiadania z rowerów i sprowadzania ich w dół, to można pojechać dalej drogą. Ominiemy jednak wtedy szczyt Karliki.

4,3 km Karliki - 460 m n.p.m. Stąd w dół będzie naprawdę trudno .

4,7 km Dojeżdżamy do drogi, z której zjechaliśmy 500 metrów wcześniej. Skręcamy w prawo. Po około 100 metrach szlak odbija w lewo , by przez jeszcze około 200 metrów poprowadzić nas trawersem w dół. Modyfikacja drogi: Drogą można zjechać już do szosy, na której skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Jarnołtówka.

5,0 km Spotykamy ponownie żółty szlak . Skręcamy w prawo i dojeżdżamy do szosy. Skręcamy w lewo.

5,3 km Mijamy rozwidlenie niebieskiego szlaku , który biegnie stąd także przez Karolinkę i Olszak do Pokrzywnej .

5,4 km Docieramy do rozwidlenia szlaków obok przystanku PKS na skrzyżowaniu w Jarnołtówku . Kończymy naszą wycieczkę.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Arrane



Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Knw

PostWysłany: Pią 23:16, 25 Sty 2008    Temat postu: Część V - Na Kopę od... czeskiej strony

Część V - Na Kopę od... czeskiej strony

45,9 km 5:00 h

Opisywaną trasę zwieńczoną zdobyciem najwyższego szczytu województwa opolskiego można polecić zarówno wszystkim zapaleńcom kolarstwa górskiego, jak i osobom, które dopiero niedawno złapały tego bakcyla. Nadaje się ona znakomicie na jednodniowy późno-letni czy też jesienny wypad. Jest ona w zasadzie w całości przejezdna, jedynie na kilku krótkich odcinkach możemy być zmuszeni do zejścia i podprowadzania rowerów.
[link widoczny dla zalogowanych]
Poszczególne odcinki trasy łączą ze sobą polską i czeską część Gór Opawskich, które po stronie naszych południowych sąsiadów nazywane są Zlatohorską Vrchoviną.

Trasa została poprowadzona zarówno znakowanymi szlakami turystycznymi (polskimi i czeskimi), jak i nieoznakowanymi leśnymi drogami nadającymi się znakomicie do jazdy na rowerze. Cześć odcinków prowadzi, bądź przecina trasy opisane w poprzednich częściach.

Wycieczkę rozpoczynamy w Głuchołazach Zdroju na tzw. placu z amorkiem, skąd poprzez Las Parkowy udajemy się do Konradowa. Przekraczamy granicę, jedziemy do Zlatych Hor, a następnie leśnymi drogami docieramy do miejsca zwanego Prameny Opavice. Zjeżdżamy ulicą do Heřmanovic, a następnie polnymi i leśnymi drogami docieramy do Petrovych boud. Stąd na szczyt Biskupiej Kopy jest już przysłowiowy "rzut beretem". Pod szczytem Biskupiej Kopy ponownie przekraczamy granicę na przejściu turystycznym. Zjeżdżamy obok schroniska PTTK do Jarnołtówka i polną drogą docieramy ponownie do Konradowa. Dalej ulicą po kilkunastu minutach dojeżdżamy do Głuchołaz, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Ponieważ większość trasy została poprowadzona na terenie Republiki Czeskiej, stąd przed wyjazdem warto odwiedzić kantor i zaopatrzyć się w trochę odpowiedniej waluty

[link widoczny dla zalogowanych]

Głuchołazy Zdrój - Przełęcz 505 - Konradów - Przejście graniczne

7,5 km 0:35 h

0,0 km Głuchołazy Zdrój . Startujemy spod rozwidlenia szlaków na tzw. placu z amorkiem, poniżej stacji PKP. Kierujemy się pod górę w kierunku przejazdu kolejowego zgodnie z oznaczeniami niebieskiego i czerwonego szlaku. Jedziemy tzw. Drogą Krzyżową.

0,9 km Rozwidlenie szlaków. Czerwony szlak odbija w prawo, my jedziemy nadal prosto zgodnie ze szlakiem niebieskim . Po 300 metrach dochodzi z prawej strony żółty szlak , który po następnych 200 metrach odbija w lewo. (Na rozwidleniu szlaków można także wybrać drogę, którą prowadzi szlak czerwony . Czeka nas wtedy dość stromy podjazd na szczyt Przedniej Kopy, skąd poprzez Średnią Kopę dotrzemy do Przełęczy 505. Trasa wydłuży nam się wtedy jedynie o około 300 metrów).

3,1 km Przełęcz 505 - 505 m n.p.m. Tutaj przecinają się ponownie dwa szlaki: niebieski i czerwony . Skręcamy w lewo na drogę, którą wiedzie szlak czerwony . Po około 1 km docieramy do zabudowań Podlesia. Skręcamy w lewo i po chwili wjeżdżamy na drogę asfaltową, którą dojedziemy aż do Konradowa.

7,2 km Skrzyżowanie z drogą w kierunku przejścia granicznego w Konradowie. Skręcamy w prawo. Po chwili czerwony szlak odbija w lewo, a my jedziemy dalej prosto w stronę przejścia. Po lewej stronie mijamy parking, na którym znajdują się kantory. Kto jeszcze nie zaopatrzył się w czeskie korony ma teraz ostatnią szansę to uczynić.

7,5 km Przejście graniczne Konradów - Zlaté Hory.

Przejście graniczne - Zlaté Hory - Prameny Opavice

11,4 km 1:20 h

7,5 km Z przejścia granicznego jedziemy prosto w kierunku Zlatych Hor.

9,9 km Zlaté Hory . Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo w ul. Nádražni. Po prawej stronie mijamy ostatni sklep, a następnie drogę w kierunku stacji kolejowej.

11,4 km Docieramy do skrzyżowania pod lasem . Zjeżdżamy z drogi asfaltowej i skręcamy w lewo w kierunku lasu. Od tego miejsca będziemy jechać przyjemną szutrową drogą nieznacznie pod górę. W niektórych miejscach, gdzie wysypano świeży, gruby szuter, możemy mieć jednak pewne problemy z podjazdami.

12,1 km Skrzyżowanie leśnych dróg. Dalej prosto prowadzą dwie drogi . Wybieramy tą z lewej strony.

12,8 km Następne leśne skrzyżowanie . Skręcamy w drogę odbiegającą najbardziej w prawą stronę.

13,8 km Kolejne skrzyżowanie dróg. Jedziemy prosto drogą szutrową.

14,3 km I jeszcze jedno skrzyżowanie leśnych dróg. Nadal jedziemy prosto.

17,9 km Po lewej stronie mijamy niewielki domek campingowy. Jedziemy cały czas prosto.

18,7 km Dojeżdżamy do skraju lasu. Skręcamy w prawo i zjeżdżamy w dół w kierunku drogi asfaltowej.

18,9 km Prameny Opavice - 780 m n.p.m. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej.

Prameny Opavice - Heřmanovice - Hranični cesta - Petrovy boudy
11,1 km 1:20 h

18,9 km Skręcamy w lewo i rozpoczynamy zjazd w kierunku Heřmanovic.

21,1 km Heřmanovice. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo. Rozpoczynamy niewielki podjazd.

22,7 km Uwaga na to miejsce! Zjeżdżamy z głównej drogi i skręcamy w prawo w kierunku zabudowań. Po 20 metrach dojeżdżamy do drogi, którą biegnie zielony szlak. Skręcamy w lewo.

22,9 km Skręcamy w prawo. Nadal jedziemy drogą asfaltową. Po prawej stronie mijamy stare budynki gospodarskie.

23,6 km Skręcamy w prawo na polną drogę i rozpoczynamy dość długi podjazd. Od tej pory trzymamy się zielonego szlaku.

24,2 km Zjeżdżamy w lewo z polnej drogi i kierujemy się w kierunku wyrwy w miedzy usypanej z kamieni i łupków, którą osiągamy po około 60 metrach . Jedziemy skrajem pola nadal do góry .

24,4 km Opuszczamy pole i skręcamy do lasu. Kontynuujemy jazdę pod górę.

25,0 km Hranični cesta - 867 m n.p.m. Dojeżdżamy do rozwidlenia szlaków. Stąd pojedziemy w dół żółtym szlakiem w kierunku Petrovych boud.

25,9 km Dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Skręcamy w prawo, a następnie na zakręcie w lewo. Żółty szlak ścina ten zakręt, jednakże na tym odcinku jest mało przejezdny.

26,3 km Zjeżdżamy z drogi asfaltowej w lewo i kierujemy się trawiastą drogą pod górę. Na początku jedziemy wśród młodych sosenek, a następnie wjeżdżamy na mroczną leśną drogą. Uwaga na stale tu występujące bagniste kałuże, których głębokość trudno ocenić, chyba że się już w nie wiedzie.

27,9 km Niewielkie leśne skrzyżowanie. Skręcamy w lewo zgodnie z żółtym oznaczeniem szlaku. Po chwili szlak odbija w prawo od drogi w stronę wzniesienia. Wprowadzamy rowery na niewielki grzbiet i rozpoczynamy trawers wąską ścieżką pomiędzy wystającymi fragmentami skał.

28,3 km Dojeżdżamy do polany , powstałej w wyniku wyrębu lasu. Na odcinku około 100 metrów przedzieramy się pomiędzy korzeniami, pniami i połamanymi gałęziami, poczym ponownie wjeżdżamy w las i kontynuujemy jazdę wąską leśną ścieżką.

28,8 km Wyjeżdżamy z lasu tuż obok widocznego po prawej stronie niewielkiego szczytu usypanego z kamieni i łupków. Skręcamy w lewo na szeroką leśną drogę i rozpoczynamy zjazd. Po około 400 metrach osiągamy skrzyżowanie, na którym skręcamy w lewo.

30,0 km Petrovy boudy - 706 m n.p.m. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej i kierujemy się w stronę "szlakowskazu". Z prawej strony widać pozostałości po spalonym hotelu i restauracji.

Petrovy boudy - Biskupia Kopa - Schronisko PTTK "Pod Kopą Biskupią" - Piekiełko - Jarnołtówek

8,3 km 1:10 h

30,0 km Zgodnie z zielonym szlakiem kierujemy się pod górę w stronę szczytu Biskupskiej Kupy. Początkowy odcinek mniej wprawionym rowerzystom może sprawić nieco problemów .

31,4 km Dojeżdżamy do granicy państwa. Znajduje się tutaj turystyczne przejście graniczne, o czym informuje stosowna tablica - Turystyczne przejście graniczne na Biskupiej Kopie jest przeznaczone dla pieszych, rowerzystów i narciarzy. Godziny otwarcia: od 01.04-30.09 w godz. 8.00-20.00, od 01.10-31.03 w godz. 8.00-18.00 (Zobacz także: Turystyczne przejścia graniczne). Skręcamy w lewo obok nadajnika radiowego.

31,7 km Biskupská Kupa (Biskupia Kopa) - 889 m n.p.m. Uff! Jesteśmy na szczycie. Znajduje się tutaj czeska wieża widokowa (wstęp: dorośli 10 kc lub 1,30 zł, dzieci: 5 kc lub 0,80 zł), a także mały bufet, w którym można kupić coś do picia. Ze szczytu kierujemy się polskim czerwonym szlakiem w stronę schroniska PTTK. Mijamy z lewej strony wieżę widokową i punkt straży granicznej i dość ostro zjeżdżamy w dół. Z drogi rozciągają się widoki m.in. na Jeseniki i Jezioro Nyskie.

32,3 km Czerwony szlak biegnie dalej prosto w stronę Jarnołtówka, my skręcamy w prawo w kierunku schroniska.

32,5 km Schronisko PTTK "Pod Kopą Biskupią" - 765 m n.p.m. Tutaj możemy coś zjeść i trochę odpocząć. Spod schroniska jedziemy dalej drogą. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo i rozpoczynamy szybki zjazd nową drogą dojazdową do schroniska. Po chwili z lewej strony dochodzi żółty szlak oraz zielona ścieżka dydaktyczna, które spod schroniska prowadzą schodkami w dół.

33,4 km Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg. Z przodu po lewej stronie widać kapliczkę, my jednak skręcamy w prawo zgodnie z oznaczeniami zielonej ścieżki dydaktycznej. Na odcinku 220 metrów zjeżdżamy dość ostro w dół i dojeżdżamy do szerokiej leśnej drogi. Skręcamy w lewo i kontynuujemy bardzo przyjemny zjazd w stronę Jarnołtówka.

35,4 km Docieramy do polany z zabudowaniami starej leśniczówki Na Anusi. Za polaną z lewej strony dochodzi żółty szlak , choć na tym odcinku jest on nienajlepiej oznakowany. Jedynie w niektórych miejscach na drzewach można dostrzec powycierane już ślady oznakowania. Nadal jedziemy prosto w dół. Po około 300 metrach osiągamy niewielkie leśne skrzyżowanie, na którym także jedziemy prosto.

36,0 km Duże, odsłonięte skrzyżowanie - uwaga na to miejsce! . Na wprost mamy dwie drogi prowadzące do Jarnołtówka. Wybieramy tą z prawej strony. Nie pomylić ze skrętem w prawo!

36,1 km Rozdroże pod Piekiełkiem. Do żółtego szlaku , którym tutaj dotarliśmy, z prawej strony dochodzi szlak niebieski z Pokrzywnej. Po 40 metrach skręcamy w lewo i rozpoczynamy krótki podjazd na Piekiełko.

36,2 km Piekiełko . Z lewej strony widać skalną rozpadlinę pozostałą po dawnym kamieniołomie. Niebieski szlak odbija w prawo. My natomiast aż do Jarnołtówka trzymamy się już szlaku żółtego . Rozpoczynamy zjazd.

36,9 km Przed polaną skręcamy w prawo i kontynuujemy zjazd. Po około 500 metrach docieramy do szerokiej drogi i kolejnej polany, na której widać już zabudowania Jarnołtówka. Skręcamy w prawo.

37,9 km Z prawej strony dochodzi niebieski szlak , z którym rozstaliśmy się na Piekiełku. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej, skręcamy w lewo i jedziemy do centrum Jarnołtówka.

38,3 km Jarnołtówek. Dotarliśmy do rozwidlenia szlaków obok przystanku PKS

Jarnołtówek - Skowronków - Konradów - Głuchołazy Miasto

7,6 km 0:35 h

38,3 km Jarnołtówek. Zgodnie z czerwonym szlakiem kierujemy się w stronę kościoła. Na skrzyżowaniu z figurą św. Jana Nepomucena jedziemy prosto. Za kościołem skręcamy w prawo na polną drogą i rozpoczynamy niewielki podjazd. Po około 1,5 km docieramy do zabudowań Skowronkowa. Nadal jedziemy polną drogą prosto zgodnie z czerwonym szlakiem.

41,5 km Docieramy do drogi asfaltowej w Konradowie. Po lewej stronie znajduje się przejście graniczne, na którym wjeżdżaliśmy do Czech. My skręcamy w prawo w stronę Głuchołaz. Po chwili czerwony odbija w lewo w stronę Podlesia. My jedziemy dalej prosto.

45,2 km Głuchołazy . Docieramy do skrzyżowania. Skręcamy w prawo w kierunku centrum. Jeżeli natomiast skręcimy w lewo dojedziemy do Głuchołaz Zdroju, skąd rozpoczynaliśmy naszą eskapadę.

45,9 km Docieramy do stacji kolejowej Głuchołazy Miasto. Tutaj kończymy wycieczkę.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Arrane dnia Pią 23:17, 25 Sty 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Rowery Strona Główna -> Szlaki rowerowe na Śląsku Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin